Fogyasztóvédelem

Készült a Nemzeti Fejlesztési minisztérium Támogatásával: FV-I-17-2017-00025

Olyan termékek tesztelését valósítjuk meg, amely szorosan kapcsolódik egyesületünk tevékenységéhez, a környezetvédelemhez. Az élhető és fenntartható környezetért a hétköznapok során is van lehetőségünk tenni, hiszen elősegíthetjük a környezetszennyezés megakadályozását, visszaszoríthatjuk háztartásainkban a pazarlást, illetve támogathatjuk az élővilág zavartalan működését. A tudatosságot nem lehet elég korán elkezdeni, így a legoptimálisabb, ha gyermekeinkkel együtt teszünk a környezet megóvása érdekében.
A Földünk védelmére indított világméretű kampány (Caring for the Earth) cselekvésre buzdított – egyéneket, szervezeteket, döntéshozókat egyaránt. Jelszava, a Gondolkodj globálisan, cselekedj lokálisan sokakat megszólított – indult a csöpögő csapok elzárása, a kádfürdőzés zuhanyozásra váltása, az energiatakarékos izzók terjedése, a lakások hőszigetelése, bringával való munkába járásra, szelektív hulladékgyűjtésre.
Egyesületünk termék összehasonlító információkkal kívánja szolgálni a fogyasztók tájékozottságának és tudatosságának növekedését, hozzájárulva ezzel a tudatos vásárlás ösztönzéséhez és a fenntartható fejlődéshez. Olyan termékek összehasonlítását tervezzük, amelyek a környezetvédelemhez, egészségmegőrzéshez, fenntartható fejlődéshez kapcsolódnak. Sokszor téves információk, fogyasztókat félrevezető információk jelennek meg ezen termékekről, , éppen ezért nagyon fontos ha az adott termékről információt, ismertetőt nyújtunk a könnyebb eligazodás érdekében. A környezettudatos, energiatakarékos, egészséges termékek nagyon nagy választékban találhatóak meg az üzletek polcain, valamint az internetes áruházakban, és a közülük való választás számottevő felkészültséget,információgyűjtést, adott esetben értelmezést igényel. Sokszor egy felirat láttán úgy gondoljuk, hogy egy adott termék egészségesebb, energiatakarékosabb a másiknál.
Az itt megjelenő terméktesztjeinkkel kívánjuk segíteni a tudatos vásárlók tájékozódását.

Izzó teszt

Ebben a tesztben nem célunk pontosan ismertetni a termékek működését, a technológiák sajátosságait. Csak az adatok alapján szeretnénk egymás mellé állítani a jelen-jövő technikáját (LED) és a múlt egyik nagy találmányát a hagyományos izzószálas égőt.
Az írásból kiderül, hogy vajon mennyire hatékonyak ezek a fényforrások, világítanak, vagy csak pislákolnak, és hogy egyáltalán melyiket érdemes választanunk?

E27 8W LUXPONT FILAMENT | SZÁLAS LED égő COG
Tápfeszültség 85-265V AC
Frekvencia 50-60 Hertz
Névleges teljesítmény 8 Watt
Foglalat típusa E27
Fénykibocsátás színe Meleg fehér (WW)
Fényáram több mint 900 lumen
Vetítési szög ~360°
Élettartam több mint 20.000 óra
LED típus COG (Chip on Glass)
Színhőmérséklet 3000 — 3200 Kelvin
CRI (color range index) nagyobb mint 80
Dimmelhető nem
Viselkedés, egyéb tulajdonságok, adatok
Hatékonyság ~120 lumen/W
Hőtermelés alacsony (bura max. 35 C°)
Gyors egymás utáni ki-be kapcsolásra érzékeny nem
Gyors bemelegedési idő igen
Vibrál nem
Fogyasztás egy évre napi 5 órával számolva (46 Ft/kWh) 5*8*365 = 14.600 Watt, azaz 14.6kW = 46*14.6 = 671 Ft

 

75W izzószálas hagyományos E27 égő
Tápfeszültség 230V AC
Frekvencia 50-60 Hertz
Névleges teljesítmény 75 Watt
Foglalat típusa E27
Fénykibocsátás színe Meleg fehér (WW)
Fényáram 885 lumen
Vetítési szög ~360°
Élettartam 1.000 óra
LED típus
Színhőmérséklet 3200 Kelvin
CRI (color range index) 100
Dimmelhető nem
Viselkedés, egyéb tulajdonságok, adatok
Hatékonyság 11.8 lumen/W
Hőtermelés ~95%-át az energiának elfűti
Gyors egymás utáni ki-be kapcsolásra érzékeny igen
Gyors bemelegedési idő igen
Vibrál nem
Fogyasztás egy évre napi 5 órával számolva (46 Ft/kWh) 5*75*365 = 136.875 Watt, azaz 136,875kW = 46*136.875 = 6.296 Ft

Kimondhatjuk, hogy a LED technológia eljutott oda, hogy csak előny származhat abból, ha lecseréled otthonodban, munkahelyeden, üzletedben stb. a hagyományos E27 izzókat erre a típusra.

Ár/érték aránya jó, belátható időn belül (kevesebb, mint egy év) megtérül a befektetés. Mint mindenhol a piacon, itt is megtalálhatóak a névtelen LED-el szerelt fényforrások, ezeknél gyakori a 60-70 lumen/watt hatásfok. Összevetve ez a 120 körüli lumen/Watt-al majdnem 50%-al kevesebb fényt eredményez ugyanannyi energiából.
Aztán jön az élettartam kérdés. Ott sok gyártó túlhajtja a fényforrást, így kicsikarva a LED-ből a több fényerőt, amely drasztikusan megrövidíti a LED élettartamát.
A fényvisszaadással kapcsolatosan pedig, szintén mindenki ír mindenfélét. A 90 és afeletti értékek legtöbbször gyanakvásra adhatnak okot, ha olcsó a fényforrás, ugyanis a 90 feletti CRI értéket kapott chipek válogatottak, gyártásuk költségesebb, árazásuk 9-10 ezer Ft-tól kezdődnek. Professzionális felhasználásra készítik őket (stúdióknak, színpadtechnikára stb.), ennek megfelelően vannak árazva is.
Ha pedig az energiatakarékos fénycsövek kiváltása a cél, a LED-re való cserével megszűnik a zavaró és hosszas bemelegedési idő, illetve nem probléma a ki-be kapcsolás.
Nincs más hátra, VÁLTS!